Treska tmavá

informace, popis a jak ji ulovit

Jak poznat tresku tmavou

Treska tmavá (Pollachius virens) je mořská ryba z čeledi treskovitých, která se vyskytuje v severním Atlantiku a v severním a západním Baltském moři. Je to blízký příbuzný tresky obecné (Gadus morhua), ale má tmavší zbarvení, štíhlejší tělo s výraznějším vouskem na bradě. 

Rozšíření a biologie tresky tmavé

Treska tmavá je rozšířená v severním Atlantiku od Grónska a Islandu po Portugalsko a v severním a západním Baltském moři. 

Žije v hloubkách od 10 do 450 metrů, ale nejčastěji se vyskytuje v hloubkách od 50 do 150 metrů. Treska tmavá je ryba, která se pohybuje v hejnech podle ročních období. V zimě se shromažďuje v hlubších vodách, kde se krmí převážně drobnými korýši, jako jsou kril, garnáti nebo korýši. V létě se stěhuje do mělčích vod, kde se živí rybami, jako jsou sledi, šproti, makrely nebo treskou obecnou. 

Pohlavně zralá je ve věku 3 až 6 let, kdy dosahuje délky 40 až 60 centimetrů. Tření probíhá od ledna do dubna v hlubokých vodách, Treska tmavá může žít až 25 let a dorůst až 130 centimetrů a 32 kilogramů.

Způsoby lovu tresky tmavé

Treska tmavá je oblíbenou kořistí sportovního rybáře. Lovíme ji různými způsoby. Nejčastější metodou je přívlač a lov v hloubce s pilkrem.  Při přívlači používáme umělou nástrahu, kterou napodobujeme kořist. Při lovu v hloubce se používá těžká nástraha obvykle pilker, která je spouštěna na dno a tahá se nahoru.

Při lovu tresky tmavé je důležité zvolit správnou nástrahu

Treska tmavá je dravá ryba, která reaguje na pohyb, barvu a tvar nástrahy. Mezi nejúčinnější nástrahy patří:

Umělé nástrahy, 

jako jsou woblery, twistery, gumové rybky, pilkery, blinkery nebo třpytky. Tyto nástrahy by měly být velké, lesklé a barevné, aby přilákaly pozornost tresky tmavé. Woblery jsou nástrahy, které mají tvar ryby a vibrují ve vodě. Twistery jsou nástrahy, které mají tvar červa a vrtí se ve vodě. Gumové rybky jsou nástrahy, které mají tvar ryby a jsou měkké a pružné. Pilkery jsou nástrahy, které mají tvar ryby a jsou těžké a kovové. Blinkery jsou nástrahy, které mají tvar lžíce a odrážejí světlo. Třpytky jsou nástrahy, které mají tvar malé rybky a jsou pokryté lesklými šupinami.

Přírodní nástrahy,

 jako jsou ryby, korýši, červi nebo měkkýši. Tyto nástrahy by měly být čerstvé, voňavé a živé, aby vyvolaly instinkt tresky tmavé. Ryby, jako jsou sledi, šproti, makrely nebo tresky obecné, jsou nejlepší nástrahou pro tresku tmavou, protože jsou její přirozenou potravou. Korýši, jako jsou garnáti, korýši nebo kril, jsou také dobrá nástraha, protože jsou bohaté na bílkoviny a tuky. Červi, jako jsou mořští červi, hlízovky nebo dážďovky, jsou také účinná nástraha, protože jsou měkké a pohyblivé. Měkkýši, jako jsou mušle, srdcovky nebo lastury, jsou také vhodná nástraha, protože jsou tvrdé a vydávají zvuk.

Při lovu tresky tmavé je důležité zvolit správné náčiní. 

Prut ideálně s dostatkem akce, to znamená, že by se měl absorbovat sílu ryby. Prut použijte podle metody lovu,

přívlač ze břehu 

Doporučená délka prutu je 2,7 až 3 metry, doporučená akce je 50 až 200 gramů

přívlač z lodi 

délka 2,40 cm , nemusíme nahazovat tak daleko. Materiál grafit s akcí B,C

Naviják: 

vhodný naviják s citlivou brzdou, aby zvládl rychlé výpady bojovného kelera. Na Navijáku pro lov z břehu tak 300 metrů pletenky.

Naviják pro lov z lodě to samé ale kapacita může být  do 200 m pletenky. To platí i pro monofil.  Velikost navijáku 4000 až 6000, doporučený převod je 5:1 až 6:1.

Pletená šňůra:

Pro lov tresky tmavé na přívlač je vhodná jak pletená šňůra tak i monofil. Doporučený průměr pletené šňůry je 0,16 až 0,22 milimetru, u vlasce 0,25 až 0,35 mm doporučená nosnost je 10 až 20 kilogramů.

Háčky: 

Použijte ostrý, silný háček aby odpovídal velikosti nástrahy.  Doporučená velikost háčku je 1/0 až 4/0.

Nástraha: 

Mezi nejúčinnější nástrahy patří umělé nástrahy, jako jsou woblery, twistery, gumové rybky, pilkery, plandavky, třpytky nebo přírodní nástrahy, jako jsou ryby, korýši, červi nebo měkkýši

Mezi oblíbené značky woblerů pro tresku tmavou patří  Rapala, Salmo, Savage Gear nebo Storm.        Mezi oblíbené značky gumových rybek pro tresku tmavou patří  Relax, Berkley, Fox Rage

Přírodní nástrahy, které jsou čerstvé, voňavé a živé, aby zaujali tresku tmavou. Jsou vhodné ryby, které jsou její přirozenou potravou, jako jsou sledi, šproti, makrely nebo tresky obecné.