Rybolov Norsko 

 Pod názvem Rybolov Norsko si představí každý něco jiného. Jeho pravý význam je průmyslový komerční lov ryb z velkých lodí sítěmi nebo za pomoci dlouhých šňůr s mnoha návazci za účelem obchodu. To ale běžného rybáře nezajímá. Mezi českými rybáři tento název zdomácněl hlavně kvůli stránkám Michala Simča, který vytvořil na doméně rybolov norsko diskusi o chytání ryb pro rybáře, kteří jezdí za rybami do Norska a nebo jej teprve chtějí navštívit. 

Kdy a kam se vydat na rybolov do Norska

Jižní, Střední a Severní Norsko


Jižní Norsko 


Rybolov v jižním Norsku je  populární a atraktivní aktivitou . Následující informace mohou pomoci s výběrem místa kam se vydat na ryby.

 1. Kristiansand - Toto město na jihu Norska je známé pro svůj rybářský přístav. V jeho okolí se loví i ze břehu. Chytají se zde tresky, platýsy, mníci, úhoř a mořští pstruzi. V Kristiansandu seženete jak loď, tak si můžete najmout průvodce, který poskytuje rybářské výpravy na moře.

 2. Bergen - Druhé největší město Norska je známé pro své rybářské trhy, kde můžete ochutnat jak čerstvé ryby, tak mořské plody. Bergen je také ideální pro chytání ze břehu tak pro lov na otevřeném moři. Oblast je známá lovem tresky, mníka, pstruha mořského a dalších druhů ryb.

 3. Stavanger - Toto město na jihozápadě Norska je známé rybářským průmyslem. Chytají se zde ryby jako jsou tresky, mníci, makrely, jehlice, platýsy. Stavanger je ideálním místem pro rybolov jak ze břehu, tak na otevřením moři.

 4. Rybářské festivaly - Na jihu Norska se koná spousta rybářských festivalů a soutěží, které přitahují turisty i místní obyvatele. Tyto festivaly jsou spojeny s tradičními rybářskými akcemi, jako je například příprava rybích pokrmů a závodů v lovu ryb.

 5. Lov lososů - je další hojně využívanou aktivitou na jihu Norska, zejména na  řekách. Místní rybáři se specializují na lov lososů a nabízí i průvodcovské služby pro turisty.

Jsou zde bohaté populace ryb a kolem jsou krásné přírodní scenérie. Najdete zde průvodce, kteří nabízejí rybářské výlety jak na moři, tak na řekách a jezerech. Pokud plánujete dovolenou v jižním Norsku, můžete si být jisti, že si rybu určitě chytnete.  Získáte nezapomenutelné zážitky pro celou vaši rodinu nebo partu. 

Rybářské chaty u vody natřené různými barvami od klasické červené,  modré, hnědé až po žlutou, jsou pro našince krásnou podívanou. Kratší vzdálenost na cestování, obvykle lepší počasí, ale zpravidla "menší ryby". Trofejní ryby nečekejte, ale pro fajn dovču spojenou s rybařinou ideální. 

Vláčení s menšími gumovými  nástrahami, plandavkou nebo pilkrem.  Ze břehů na rybí kousky masa chytíte malé platýse, hojně tresky polak, kelery, jehlice a občas dorše a nějaký i ten mník mořský. Moře kolem břehů je mělčí až po hloubky na otevřeném moři. Počasí podobné ČR 

Obecně se předpokládá, že hranice mezi jižním a středním Norskem leží někde v oblasti Trøndelagu, která se nachází přibližně uprostřed Norska. 


Střední Norsko 


Vhodné jak pro rybaření na moři, tak na jezerech či řekách. Pravděpodobnost chycení kapitálního úlovku se zvětšuje.

Vzdálenost, takový kompromis pro cestu autem nebo autobusem, rybářsky velmi populární část Norska. Najdete zde početné hejna ryb, jejich velikost a rozmanitost vykouzlí úsměv na tváři leckterému rybáři.

Lze už také pozorovat velké vodní savce. 

Mělčiny, podmořské hory, menší hloubky i velké hloubky. 

Nástrahy od malých gumových nástrah až po velké rippery.  Váha zátěže podle hloubek, rychlosti proudu až 800g pilkry, mrtvá ryba na pilkru nebo na přívěsu taženém u dna - záleží na způsobu lovu, který zvolíte.


Náš kemp ve středním Norsku na Hitře
Náš kemp ve středním Norsku na Hitře

Je oblastí s mnoha možnostmi pro rybaření, a proto není jednoduché si vybrat to "nejlepší místo" pro chytání. Zde vypíši pouze některé z oblastí vhodných pro rybolov ve středním Norsku:

 1. Trondheim -  jedno z největších měst ve středním Norsku. Je obklopeno krásnou krajinou, která vybízí k rybaření. V okolí Trondheimu najdete mnoho řek a jezer, kde můžete chytit lososy, pstruhy, siveny. Na moři jsou to tresky, platýzy, mníci, úhoři, mořští pstruzi, halibuti, vlkouši, okouníci.

 2. Oppdal -  je oblastí s vyššími polohami. Ideální pro rybaření v horských řekách a jezerech. V této oblasti se nachází řada jezer, jako je například Gjevilvatnet, kde jsou slušné populace pstruhů a sivenů.

 3. Rondane - Národní park Rondane je oblastí s nádhernou horskou krajinou a řadou jezer, kde můžete chytit jak pstruhy, tak siveny. Tato oblast je také domovem mnoha druhů divoké zvěře jako je sob.

 4. Sognefjord -  nejdelší fjord v Norsku a nabízí mnoho možností pro rybolov. V tomto fjordu najdete mnoho druhů ryb.

 5. Jotunheimen -  je nejvyšší pohoří v Norsku a nabízí skvělé možnosti pro zachytání si v horských jezerech a řekách. V této oblasti se nachází  pstruh, siveni a losos.                                                                                                                                                                                

Vypsané oblasti jsou pouze výběr, kam se můžete vydat rybařit ve středním Norsku. V každé oblasti jsou k dispozici průvodcovské služby a obchody s vybavením pro rybaře, a tak až se rozhodnete kam - můžete se spolehnout na to, že si užijete kvalitní rybolov.

Ve středním Norsku se chytají různě velké ryby na prut, ale největší rybou, která byla chycena na prut v této oblasti, je velká treska obecná, která vážila 53,3 kg a byla ulovena u ostrova Hitra v roce 2008. Ostrov Hitra je známý svými dobrými podmínkami pro rybolov a je navštěvován rybáři z celého světa. 


Severní Norsko 


Správná výzva pro mořský rybolov. Nejvzdálenější část pro dopravu, ideálně letecky do Norska, moře plné ryb a možnost chytit největší exempláře tresky, halibuta. 

Počasí nevyzpytatelné ohledně změn, výkyvů a poryvů větru, což leckdy znemožní rybolov z lodi. Hluboké vody Atlantiku .

Nástrahy ideálně těžké pilkry, lov na nástražní ryby, doporučuji pevné kvalitní náčiní, silné háčky na moře, elektrický multiplikátor, dostatek šňůry s průměrem okolo 0,30 mm, pevné návazce  min. 0,80mm pro velké a silné bojovné ryby.

Severní Norsko je známé svou překrásnou krajinou, která nabízí mnoho možností pro rybaření. Zde je výčet některých velmi dobrých oblastí pro rybolov v severním Norsku:

 1. Lofoty - Lofotské ostrovy jsou nejznámější oblasti pro rybolov v severním Norsku. Tyto ostrovy jsou obklopeny ledovcovými fjordy a nabízejí některé z nejlepších možností pro rybolov tresky, halibuta a další druhy ryb.

 2. Tromsø - město, které se nachází v blízkosti arktického kruhu a je obklopeno nádhernou přírodou. V této oblasti se nachází mnoho fjordů a řek, kde můžete chytit lososy, pstruhy, tresky a další druhy ryb.

 3. Alta - město, které se nachází v oblasti Finnmark a nabízí mnoho možností pro rybaření v řekách a jezerech. V této oblasti se nachází pstruh, losos a siveni.

 4. Vesterålen - je oblastí, která se nachází mezi Lofotskými ostrovy a Tromsø a nabízí mnoho možností pro rybolov tresky, lososů a dalších druhů ryb. Nachází se zde také mnoho ostrůvků a skalnatých útesů, kde se kolem nachází velká populace ryb.

 5. Hammerfest - město na severním pobřeží Norska a opět nabízí chytání tresky, makrely a dalších druhů ryb. V této oblasti se také nachází mnoho ostrovů, kolem kterých migrují velké populace ryb.

V každé oblasti jsou k dispozici průvodcovské služby a možnost si vypůjčit rybářské vybavení.

Lov za polární záře - Severní Norsko je známé svou polární září, což je silný zážitek.

Způsoby rybolovu - může být provozováno různými způsoby, jako je lov s velkou gumovou nástrahou nebo pilkrem, trolling, jigging, vertikalní přívlač, lov na nástražní rybu nebo filet, pilkrování.

Tradiční rybářské vesnice - Na severu Norska se nacházejí mnohé tradiční rybářské vesnice, jako například Skrova nebo Reine na Lofotských ostrovech, kde lze vidět tradiční norské domy a lodě, které připomínají starodávné časy našich předků.

Lofoty jsou největší souostrovím přiléhající k norskému pobřeží. Východní strana ostrovů je pro rybaření ze člunu ideálnější, protože vítr a mořské proudy tam nepůsobí takovou silou jako na západní části . Až 1200 m vysoké hory jsou schopny mírnit rozmary počasí. Díky působení Golfského proudu je klima na Lofotech relativně mírné. Jižní část Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota neklesá pod nulu.  

Na severu Norska byly chyceny různé ryby sportovním způsobem, ale největší rybou, která kdy byla chycena na prut v této oblasti, je považován obrovský halibut, který vážil 233 kilogramů a měřil 2,64 metru. Tato ryba byla chycena v roce 2004 u ostrova Soroya, který se nachází v oblasti Finnmark.


Rybářská dovolená pro rybáře, kteří hledají rybářské zájezdy do Norska.


Můžete se inspirovat na YOU TUBE - rybářská videa z Norska.