Treska obecná

 informace, popis a jak ji ulovit

Je mořská ryba z čeledi treskovitých. Má podlouhlé, štíhlé tělo pokryté drobnými šupinami, mohutnou hlavu s velkýma očima a spodní čelistí, na které je charakteristický vousek.

Barva těla je od olivové, hnědé až do červeno-zlaté s mnoha tmavými skvrnami na hřbetě a světlejším břichem. Na hřbetě má tři hřbetní ploutve a na břiše dvě řitní ploutve. Ocasní ploutev je rovně krojená. 

Treska obecná může dorůstat velikosti až 2 metrů a hmotnosti 90 kilogramů, ale průměrná velikost je okolo 80 centimetrů s hmotnost okolo 10 kilogramů. 

Žije v chladných vodách severního Atlantského oceánu, v Severním a Baltském moři, kde se vyskytuje od pobřežních vod až po oblasti kontinentálního šelfu. Preferuje teploty vody mezi 2 a 15 stupni Celsia a hloubky mezi 30 a 80 metry. 

Patří mezi dravé ryby. Živí se převážně malými rybami jako je například sleď, ale také korýši, měkkýši a červy. Ráda se shlukuje do hejn podle velikosti a věku. Rozmnožuje se od listopadu do dubna, kdy se tře v oblastech s mírným prouděním a písčitým dnem.

Patří mezi hospodářsky velmi důležité ryby, je hojně lovena pro své chutné a bílé maso. Je také zdrojem tresčích jater, z kterých se vyrábí rybí olej bohatý na vitamíny A a D.

Ideální období pro lov tresek

Určitě volit jaro, pokud máme zálusk na trofejní rybu (větší pravděpodobnost, ale samozřejmě se velké tresky dají chytit po celý rok). Ryba je v tuto dobu plná jiker a velikost generačních ryb je impozantní. Podmínky a způsob lovu je ale náročnější, počasí nevyzpytatelné.

Kdy je tedy ta nejsprávnější doba

Je těžké určit, protože vše se odvíjí od průběhu a délky zimy a tím i teploty vody. Tehdy treska připlouvá do mělčích vod k pobřeží ve velkých počtech, kde se tře. Je obtížné doporučit konkrétní měsíc, každý rok se ideální doba hýbe.

Obecně však platí, že nejlepší termín na tyto ryby je koncem dubna a začátkem května. V tomto čase je treska nejaktivnější a nejagresivnější, takže je snadnější ji nalákat na nástrahu. Určitě nehledejte v tuto dobu tresku v hlubokých fjordech táhnoucí se hluboko do vnitrozemí. Tehdy tresku ideálně hledejme kolem šelfu, zlomu velkých hloubek k mělčím vodám. 

Později ke konci jara se rozjíždí po celém okolí pobřežních vod. Celoročně lze ulovit menší tresky, které nemigrují a zůstávají v mělčích vodách kolem pobřeží.

Dobré místa pro lov tresek

Treska se po tření ráda pohybuje v hloubkách od 10 do 300 metrů, podle teploty vody a dostupnosti potravy. V létě se nejčastěji vyskytuje v oblastech, kde se střetávají různé proudy vody, které přinášejí plankton a jiné potravní zdroje. Ráda loví v blízkosti podvodních překážek, jako jsou útesy, vraky, skaliska nebo mělčiny. K podzimu se opět stahuje více do hloubky.


Náčiní a nástrahy pro lov Tresky¨


Pokud chceš lovit tresku ze břehu, potřebuješ mít:

Prut: Prut s délkou 2,7 až 3,10 m a akcí 100 až 200 gramů, který umožní daleké a přesné náhozy. Prut pevný a odolný, aby vydržel velké ryby a silný proud.

Naviják: Kvalitní naviják s dobrou brzdou a dostatečnou kapacitou návinu vlasce nebo pletené šňůry. převod 5,5:1 nebo nižší, aby se snadno navíjela těžší zátěž.

Vlasec: Můžeš použít jak pletenku, tak monofil. Pletenka má výhodu v tom, že je pevnější, tenčí a citlivější, ale je více viditelná a nemá žádnou pružnost. Monofil je naopak pružnější, průhlednější a levnější, ale je tlustší, méně pevný a méně citlivý. Pokud použiješ pletenku, doporučuje se použít návazec z fluorokarbonu, který je neviditelný pod vodou a odolný proti oděru. Vlasec by měl mít průměr 0,25 až 0,40 mm a nosnost 10 až 20 kg.

Nástraha: Můžeš použít různé druhy nástrah, jako jsou menší pilkery, plandavky, třpytky, streamery, gumové nástrahy, peříčka, mrtvé ryby nebo jejich části. Důležité je, aby nástraha byla dobře viditelná, pohyblivá a atraktivní pro ryby.

Pokud chceš lovit tresku z lodě, potřebuješ mít:

Prut: Prut s délkou 1,8 až 2,4 metry a akcí 100 až 300 gramů, který umožní rychlé spouštění nástrahy na dno. Prut pevný a odolný, aby vydržel velké ryby a silný proud. Delší rukojeť, aby se mohl zapřít v podpaží a zbytečně neunavoval při zdolávání.

Naviják: Kvalitní naviják s dobrou brzdou a dostatečnou kapacitou. Doporučení – naviják s převodem 4:1 nebo nižším, aby se snadno navíjela těžká zátěž či velké ryby.

Vlasec: Pletenka, tak monofil. Pletenka má výhodu v tom, že je pevnější, tenčí a citlivější, ale je více viditelná a nemá žádnou pružnost. Monofil je naopak pružnější, průhlednější a levnější, ale je tlustší, méně pevný a méně citlivý. Pokud použiješ pletenku, doporučuje se použít návazec ze silnějšího vlasce, který je méně vidět a je odolný proti oděru. Vlasec by měl mít průměr 0,30 až 0,50 mm a min. nosnost 10 až 20 kg.

Nástraha: Pilkery od 60 g, gumové nástrahy s jigovými hlavičkami od 20 g–80 g, opět peříčka, papričky, mrtvé ryby a jejich části. Důležité je, aby nástraha byla čerstvá, pohyblivá, atraktivní. Pilkery s hmotností 100 až 300 gramů podle hloubky lovu a síly proudu. Nástrahu mít osazenu ostrými a pevnými háčky, které zajistí jistý záběr a zdolání ryby. To samé platí pro použitou bižuterii jako obratlík a karabina.