Halibut-Platýs obecný

Halibut Norsko

Fyzické charakteristiky halibuta

Halibut je jednou z největších plochých ryb. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 3 metry a hmotnosti přes 300 kg, ale běžnější jsou menší velikosti. Má dlouhé tělo s oběma očima na pravé straně svého těla. Ze spodu s bílím břichem . Horní část ryby je tmavá.


Výskyt a Životní Prostředí halibuta

Halibut obývá chladné vody severního Atlantiku a severního Pacifiku.

Preferuje hluboké, studené a čisté vody, hledejte ho v hloubkách od 25 do 200 metrů. Velcí halibuti mají rádi i hlubší vody, ale tam už není pro rybáře zajímavý.

Může být nalezen jak na šelfových svazích, tak v hlubokých zátokách a nad hlubokými podmořskými rovinami. My rybáři ho však hledáme v mělčích vodách. 


Vybavení na lov halibuta


Pruty a navijáky na halibuta:

Důležité jsou silné pruty s tvrdou akcí - špičkovou. Navijáky ideálně větší, schopné pojmout alespoň 300-400 0,32 mm metrů šňůry, samozřejmě s přihlédnutím na místa lovu. Pokud chytám na mělkých místech stačí do 300 metrů návinu.

Šňůry a návazce na halibuta: 

Preferovány jsou pletené šňůry pro jejich pevnost a citlivost. Použijeme silné šňůry síly 0,28 až 0,40 mm. Silnějším bych se už vyhnul pro velké ovlivnění jak proudem tak větrem

Háčky na halibuta:

Doporučuji háčky vel. 6/0až 12/0 

Další tipy

VnaďteVnazení přiláká halibuty. Může být vyrobeno z mletých ryb nebo použijte komerční posilovač

úlovek halibuta na stole
úlovek halibuta na stole


Nejlepší Období pro Lov halibuta

Nejlepší období pro lov halibutů v Norsku je od května do září. V těchto měsících jsou halibuti nejaktivnější a máte největší šanci na úspěch.

Mělké vody: V letních měsících od května do září lze halibuty nalézt v mělkých vodách (10-40 metrů hlubokých). K ránu, v noci a za přílivu se přibližují k pobřeží, aby se nakrmily.

Hluboké vody: V ostatních ročních obdobích jsou produktivnější hlubší vody (až do 200 metrů). Hledejte oblasti s písčitým nebo bahnitým dnem, halibuti tyto místa vyhledávají.


Lov halibuta z lodě

Lov z lodě je můj oblíbený způsob. Vždy se snažím vyrazit brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je halibut nejaktivnější. Klíčem je najít správné místo – hledejte písečné plošiny od 25 metrů. Nechte se unášet (driftujte) a vlečte nástrahu po dně. Halibut preferuje pomalu taženou nástrahu. Způsob – co nejpomaleji, rychlost 0,5 až 1 km/hod při driftu. Trolling od 2 km/hod. Při přívlači stahujeme i  rychleji.

Aktivita přichází nejvíce s přílivem i odlivem.

A nezapomeňte na počasí - klidnější hladina je značka ideál.

Lov halibuta ze břehu

I když je lov ze břehu výzvou, může být odměněn pěknou rybou. Hledáme místa, kde jsou písečné lavice. Tam halibut číhá na svou kořist. Počítejte s menšími exempláři, no nemusí to být pravidlo.

Driftování a lov halibuta

Driftování nad slibnými oblastmi zvyšuje vaše šance na úlovek halibuta. 

Výběr Návnad a nástrah 

Návnady: Makrela, sleď a keler. Návnady musí být čerstvé nebo mražené.

Umělé nástrahy: Velké gumové ryby, jigy a shady, rippery jsou také účinné. Populární jsou jasné barvy jako bílá, žlutá a modrá, černá nebo jejich kombinace ve velikostech 12-25 cm.

Výrobci návnad: výrobci úspěšných umělých nástrah pro lov halibutů jsou od značek Berkley, SPRO, Savage gear. Tyto značky nabízejí obrovskou škálu návnad a příslušenství speciálně určených pro lov halibutů.

Atraktanty: Aplikace atraktantů na návnady při lovu halibutů je vhodným počinem pro zvýšení šance na úlovek. Popíši některé tipy, jak efektivně aplikovat posilovače:

Aplikace na Živé nebo Mražené Návnady

Pokud používáte živé nebo mražené návnady - makrely nebo sledě, naneste atraktant přímo na návnadu. Ujistěte se, že atraktantem pokryli většinu povrchu návnady.

Použití s Umělými Návnadami:

U umělých návnad, jako jsou gumové ryby nebo jigy, naneste atraktant rovnoměrně po celé délce návnady. U některých atraktantů ve formě gelu nebo pasty se doporučuje návnadu "vmasírovat", aby se atraktant lépe vstřebal. Vložit do igelitového sáčku zakápnout a mnout. Ideálně nechat 12 hodin odstát.