Mník mořský

Lov mníka mořského v Norsku je oblíbeným pro jeho jeho vítečné maso. Vzrušující čas čekání na záběr je oddychovým způsobem od aktivních způsobů rybolovu. Tato podlouhlá ryba, obývající hlubiny fjordů a mořských útesů je odměnou za trpělivost a ještě si pochutnáte na jejím delikátním bílém mase. Pojďme se ponořit do tajů lovu mníka a odhalme techniky, které nám pomohou ulovit tuto zajímavou rybu dna.

Popis mníka mořského

Mník mořský (Anarhichas lupus) je ryba s protáhlým, úhořovitým tělem a velkou tlamou plnou zubů. Dorůstá délky až 2 metry a váží i 50 kilogramů. Jeho tmavě hnědošedé zbarvení mu umožňuje dokonale splynout s okolním prostředím a nenápadně tak číhat na kořist. Mník je obdařen vynikajícím čichem, který mu v tmavých hlubinách slouží jako nezbytný nástroj pro lov.

Hledání lovišť mníků

Mník mořský se zdržuje v hlubokých vodách, největší jedinci mají raději větší hloubky od 200 po 400 metrů a i hlouběji. Pro nás jsou zajímavější místa od 70 metrů hluboko po 120 metrů. I zde najdeme jedince o velikosti až 1,5 metru. Pro jeho nalezení je nezbytné prostudovat mapy dna a využít sonar k lokalizaci svahů a vrcholů s hloubkovými zlomy. Má rád jak kamenité dno, tak i přechody mezi tvrdým a měkým dnem. Echolot s GPS a námořní mapou jsou důležitým pomocníkem k nalezení vhodného loviště.


Techniky lovu mníků


Lov na návnadu:

  • Návnadou rozumíme rybí maso. Vybírejte čerstvé ryby, nejvhodnější je makrela nebo sleď, ale poslouží i keler. Rybu nakrájejte na kousky nebo použijte celou. Pro zvýšení atraktivity v hloubce ozdobte návazec fosforeskujícími korálky nebo trubičkami, které zároveň tvoří ochranu návazce před ostrými kameny. Pohybujte pomalu návnadou v intervalech nahoru a dolů, abyste napodobili pohyb kořisti a zaujali mníka. Nebojte se dotknout dna k upoutání pozornosti mníka.

Lov pilkrem:

  • Pilkr je ideální nástrahou pokud lovíte aktivně v blízkosti dna, ale pozor na vázky. Velké trojháky jsou jsou magnetem pro kameny a uvíznutí. Často to znamená ztrátu pilkru. Hodně se mníci uloví jako vedlejší úlovek při lovu tresky. Na háčky pilkru nasaďte filety nebou kousky ryb, čímž podpoříte atraktivitu spojenou s pachovou stopou.

Vybavení pro lov mníků

Lov mníků vyžaduje robustnější vybavení, které odolá na začátku silnému tahu. Ideální prut s akcí 20-50 lbs, výkonný naviják nejlépe multiplikátor s pletenou šňůrou a návinem podle hloubek okolo 400 metrů s průměrem 0,32-39 mm a návazce ze silného 1-1,5 mm monofilu. Háčky od 6/0 klidně až po 10/0. Mníka to od záběru neodradí. Pevný zásek je důležitý.

Závěr

Lov mníka mořského v Norsku je velmi zajímavý pro jeho způsob braní, kdy čekáte na rozechvění špičky, což zaručeně zvedne adrenalin